Kalan Süre

Haberler

İş sağlığı ve güvenliği nedir? Neden önemlidir?

İş sağlığı ve güvenliği konusu, son dönemlerde yaşanan iş kazaları ve beraberinde getirdiği sakatlıklar ve ölümcül sonuçlardan dolayı oldukça önemli hale geldi.
 
İş sağlığı ve güvenliği, işyerlerinde yapılan işin sorunsuz yürütülmesi ile bağlantılı olarak ortaya çıkan tehlikelerden, çalışanlarının sağlığına zarar getirebilecek şartlardan korunma ve buna ek olarak, daha güvenli bir iş hayatı ortamı oluşturabilmek amaçlı yapılan metotlu çalışmaları kapsamaktadır. 
 
 
İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda, ergonomik koşullar ile birlikte, çalışma şartları da bir takım sorunlara temel teşkil etmektedir. İş yerinin aşırı sıcak ve nemli olması, kötü kokması, havasız ve kirli bir havaya sahip olması, yapılan işe göre ışıklandırmanın yetersiz olması, fazla gürültülü olması, mola sürelerinin az olması, vardiyalı işlerde gece çalışmalarında dikkat dağınıklığının fazla görülmesi, işin çalışma temposunun yüksek ya da çok düşük olması, vücudu ya da belli uzuvları aşırı şekilde yoran çalışmaların yapılması, ağır iş şartları ve her türlü olumsuz koşullar gibi etkenler, bu sorunlar arasında sayılabilmektedir.
 
İnsan sağlığını etkilediği ve hayati tehlikesi olduğu için iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alanlarında uzman kurumlarca yapılmaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti Kanununa bağlı olarak tüm işyerleri işçi sayısına ve işyerinde yapılan faaliyetin tehlike durumuna göre iş sağlığı ve güvenliği hizmetini sertifikalı OSGB firmalarından alma zorunluluğu vardır. OSGB firması bakanlık tarafından yetki verilmiş olması gereklidir.
 
İş sağlığı ve güvenliği uzmanları ise, İSG konularındaki esasların denetlenmesi ve bu anlamda kılavuz olması açısından büyük önem teşkil etmektedirler. İnşaat ve maden sektörü gibi çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, bu uzmanların sorumlulukları oldukça fazladır. Tehlikeli ve az tehlikeli sınıflarda yer alan tekstil gibi, eğitim gibi sektörlerde de görev alan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, bu alanlarda son yıllarda oldukça sık şekilde görev almaya başlamışlardır. Uzmanların çalıştırılmalarının zorunlu olması, çalışan işçi sayısı ve sektörün tehlike derecesi de göz önüne alınarak kanunlarla sabitlenmiş durumdadır.